Service Honour Membership of SNB

Nominate here – Nominations close Monday 30th May 2022

 

 SERVICE HONOURS CRITERIA 

Nomination & Recognition Process 

Nominations for consideration of Service Honours of Surf Life Saving Sydney Northern Beaches (SLSSNB) must be: 

1. Made using the Service Honours Nomination Form; 

2. Proposed and seconded by two (2) members of SLSSNB; 

3. Endorsed by either the Club President or an authorised Office Bearer of the Club; 

4. supported by information contained in SurfGuard (where applicable); and 

5. Accompanied by a photo of the nominated person. 

Committee Considerations 

Service Honours consist of (4) four levels of Awards assessed by the following criteria. 

Distinguished Service Award 

Criteria shall be exceptional voluntary service to the benefit of SLSSNB through participation in any one or more of the following Education, Lifesaving, Member Services, Surf Sports and Branch Administration over a period of fifteen (15) years as demonstrated by a suitable record within the nomination. Only members of Surf Life Saving Clubs within Sydney Northern Beaches Branch are eligible for this award. 

Outstanding Service Award 

Criteria shall be exceptional voluntary service to the benefit of SLSSNB through participation in any one or more of the following Education, Lifesaving, Member Services, Surf Sports and Branch Administration over a period of ten (10) years as demonstrated by a suitable record within the nomination. Only members of Surf Life Saving Clubs within Sydney Northern Beaches Branch are eligible for this award. 

Prominent Service Award 

Criteria shall be exceptional voluntary service to the benefit of SLSSNB through participation in any one or more of the following Education, Lifesaving, Member Services, Surf Sports and Branch Administration over a period of five (5) years as demonstrated by a suitable record within the nomination. Only members of Surf Life Saving Clubs within Sydney Northern Beaches Branch are eligible for this award. 

For the purpose of the above awards, Service to SLSSNB means service which is for the benefit of SLSSNB and/or the majority of Clubs within SLSSNB. It does not include service solely for any individual Club which though important, is more appropriately recognised at that Club level. 

Any nomination rejected for a particular award will be ineligible for reconsideration for that or a higher award for two (2) years. 

Sydney Northern Beaches Branch Honour Award 

Awarded to members or non-members (either as individuals or as part of a group) who provide exceptional contribution, service and support to SLSSNB. This award shall be nominated by the Branch Executive Committee and endorsed by two (2) Directors of the Executive Committee other than the President and Director of Lifesaving. A suitable record of such contribution, service and support must be provided with the nomination. 

All nominations for the above awards will be submitted to the Life Membership and Honours Committee for consideration and the decisions of that Committee are final. 

Distinguished Service Members
The Hon. Tony Abbott
Keith Abraham
*Albert (Bert) Adams OAM
Bill Anderson
Richard Andjelkovic
Barry Antella OAM Robert Asser
Lance Barnes
Michael Bate
Gary Beauchamp
Robert Berry
Janine Black
Paul Booth
Bronwyn Bishop
Chris Brown
*Anthony (Tony) Burns
Bernie Burrows
Bernard Carr
Graeme Causon
James Chant
Robert Chidgey
Andrew Chubb
Peter Clarke
David Cochrane
Gary Cook
Graham Cook
Robert Cox
Keith Crampton
*Doug Crane
Phillip Cullis
*Ken Davidson
Lindsay Davis
Paul De Kort
Jennifer Drury
*Charles (Bob) Duff
Steve Faddy
John Fahey
Jonathan Farrell
Peter Finch
Graham Foran
Matt Fordham
Garry Fox
Robert Fulton
Donald Gain
*Dawn Geddes
Patricia Giles
Richard Graham
Colin J. Gray
Richard (Mick) Griffin OAM
Steve Haggett
Clare Hagon
Rick Harris
Anthony Haven AM
Thecla Haven
David Hay MBE
Jean Hay AM
Larry Hennessey
Jeffery Hewitt
Adrian Hill
Tony Hilliger
Robyn Holt
Graham Howard
Paul Hull
Don Imison
Raymond Isaacs
Kirk Jansson
Shannon Job
Darren Jones
Ross Jorgensen
Sean Kenny
*Jack King
June King
Michael King
Brian Kinsey
Tracey Lake

Allen lakeman
Ross Lambert
Gordon Lang
Bob Langbein
Glenn Langley
*David Lawler OAM
*Ken Leonard
Doug Lucas
Zane Ludlow
David Lyall
Geoff Lyall
Kay Lyall
Rhonda Lycett
Martin Lynch
Richard Lytham OAM
Maureen McKellar
Don McManus
David Macintosh AM
Gregory MacMahon
Kevin Martin OAM
Ray Martin
Paul Mathew
Andrew May
Kieran Menzies
*Derek (Rick) Millar
Chris Montgomery
Simon Moriarty
Colin Newman
Patricia Newton OAM
David Olsen
Charles O’Reilly
Damian O’Shannassy
Garry O’Sullivan
Dennis O’Toole
Ross Parry
Nigel Penn
Brett Picknell
Stephen Price
Gregory Punch
Michelle Rae
Geoff Raper
Max Riddington
Chris Roberts
Suzanne Rossi
Peter Rowlands
*John Saxby
Paul Schott
Wayne Schwebel
Peter Selosse
Bill Sheridan
*Len Simpson
Barbara Smith
Keith Smith
Craig Susans
Julie Sutton
Ross Tester
Judy Tier
Colin Timms
David Torevell
*Kenneth Trembath
Marianne Troop
Sue Troy
Brian Ward
Max Watt
*Patricia White
*Edward Whittaker
Ray Williams
Robert Williams
Maureen Worth
Stuart Wye
*Ross Young
Warren Young OAM

 

Outstanding Service

Steve Atkins Stephen Bennett
Steve Broughton-Rouse Chris Dooley
*Clem Klausen Luke Fittock Garry Fox
Howard Fitzgibbon
Tracey Hare-Boyd
Adrian Hill
Christine Hopton OAM
Jeannette Isaacs
Shannon Job
Michael Kirkby
Glenn Langley
Kathy Langthorne
Louise Lindop
Adrienne Lowe
Robert Machar
Peter MacMahon
Karen (Kaz) Marks
Cathy Meaney
Ian Miller
Matthew Molinia
Chris Roberts
uzanne Rossi
James Shearer
Frank Traugott
Brian Ward
Janice Wordley

Prominent Service

*Bill Barnett
*Charlie Brady
Ken Brown
Kevin Green
*Jack Howie
Jennifer Huston
*Wal McGrigor
Peter Madden
*Max Rose
Pam Rowlands

*Deceased

Nominate here – Nominations close Monday 30th May 2022

Our Supporters

NEWSLETTER SIGNUP